twoje-kredyty.eu

Porady, które tu znajdziesz, zmienią Twoje podejście do kredytów, lokat oraz innych produktów finansowych

Wychodzenie z długów to niezbyt przyjemny proces, ale właściwe przygotowanie oraz dopasowanie odpowiednich narzędzi może rozwiązać wiele problemów finansowych w stosunkowo krótkim czasie. W artykule poznasz najważniejsze praktyki restrukturyzacji zadłużenia.

Jeden z głównych błędów to uchylanie się od kontaktu z pożyczkodawcą/kredytodawcą. To najczęściej bank lub parabank. Jeżeli kredytobiorca nie uzasadnia, dlaczego nie spłaca zadłużenia bank ma prawo rozwiązać umowę, co skutkuje przekazaniem sprawy do działu windykacji. Gorzej, jeżeli zadłużenie zostanie sprzedane na zasadzie giełdy długu. To skutkuje kontaktem z niezbyt przyjemnymi firmami windykacyjnymi. Wykazanie dobrej woli i ostrzeżenie kredytodawcy o problemach ekonomicznych to szansa na wypracowanie korzystnego kompromisu.

Narzędzia podstawowe do dyspozycji kredytobiorcy

Konsolidacja zadłużenia to pierwsze rozwiązanie do wdrożenia. Kredyty konsolidacyjne wymagają przedstawienia pozytywnej zdolności kredytowej, a zatem nie są przydzielane automatycznie. W kredycie konsolidacyjnym możesz scalić zadłużenie z poziomu bankowości detalicznej i czasami parabankowe, chociaż tutaj wiele zależy od oferty konkretnej instytucji. Kredyt konsolidacyjny przydaje się do zmniejszenia raty miesięcznej i umożliwia odzyskanie płynności, nawet przy przeciętnym dochodzie.

Tymczasowa karencja w spłacie zadłużenia

Wakacje kredytowe na kilka miesięcy to opcjonalne narzędzie przeznaczone praktycznie każdemu kredytobiorcy podpisującemu umowę. Dzięki wakacjom kredytowym możesz przez pewien czas w ogóle nie regulować rat. Negatywna konsekwencja to naliczanie oprocentowania od niespłaconej kwoty. Wakacje kredytowe większość banków udostępnia w przejrzystym regulaminie. Wystarczy zaznaczyć, że chcesz z takiej opcji skorzystać, bez większych wyjaśnień.

Możliwe połączenie narzędzi

Wakacje kredytowe, a następnie konsolidacja to najlepsze wyjście do ustabilizowania finansów osobistych, bez udziału osób trzecich, płatnych pośredników oraz innych podmiotów branży kredytowej. Konsolidacja bez zdolności kredytowej nie jest możliwa, dlatego postaraj się o systematyczne monitorowanie finansów osobistych.