twoje-kredyty.eu

Porady, które tu znajdziesz, zmienią Twoje podejście do kredytów, lokat oraz innych produktów finansowych

Odpowiadając na tytułowe pytanie, można to zrobić na wiele sposobów. Jednym z nich jest oczywiście... zakup tańszego auta. Naturalnie taka opcja raczej nie wchodzi w grę, gdyż najczęściej model którego szukamy, jest dostępny w określonych (i niezbyt rozległych) widełkach cenowych. Co zatem oprócz wspomnianej ceny auta może wpłynąć na zmniejszenie raty?

Wkład własny

Jest to chyba najbardziej istotny aspekt, mogący wpłynąć na redukcję kosztów kredytu. Zwykle jego wartość waha się w okolicach 10 – 20 procent, ale nic nie stoi na przeszkodzie, by w ten sposób zainwestować równowartość połowy naszego zobowiązania. Pamiętajmy też, że wyższy wkład własny ma też przełożenie na redukcję pozostałych kosztów kredytu, w tym marży. Jednym słowem, kredyt z większym wkładem własnym, jest – z punktu widzenia banku – znacznie bardziej bezpieczny.

Zdolność kredytowa

Zdolność kredytobiorcy do spłaty kredytu samochodowego, ma również istotny, choć nie bezpośredni wpływ na ostateczną wysokość poszczególnych rat. Im wyższa ta zdolność (również deklarowana) tym większa pewność banku, że zainwestowane przezeń pieniądze wrócą do niego w terminie. Nawiasem mówiąc, na zdolność kredytową wpływają również takie czynniki jak status społeczny, bądź wykonywana praca. Przykładowo reprezentaci zawodów tzw. zaufania społecznego, mogą liczyć nie tylko na korzystniejsze warunki kredytu, ale też na nieco niższą marżę.

Oprocentowanie

Oprocentowanie kredytu to czynnik, który – w opinii większości – jest jednym z największych "winowajców" odpowiedzialnych za wzrost raty kredytu. W rzeczywistości jest nieco inaczej, ponieważ to nie banki decydują o wysokości aktualnych stóp procentowych. Owszem, banki mogą dokonywać zmian w obrębie np. marży kredytu, ale jest to tylko jedna ze składowych kosztów całego zobowiązania. Niemniej mówiąc ogólnie, niższe oprocentowanie również w naturalny sposób wpłynie na spadek kosztów kredytu.

Podsumowując, największy wpływ na wysokość poszczególnych rat ma przede wszystkim wkład własny. Dopiero potem decydują o nich takie czynniki jak oprocentowanie, czy zdolność kredytowa. O wysokości rat decydują również i inne aspekty, ale w rzeczywistości ich wpływ na całość kosztów jest jeszcze mniejszy.